Evde muhteşem “Can Yoğurt” Yapın

Tarihi:
“Yoğurt” kelimesine ilk Kaşgarlı Mahmut’un yazdığı Divan-ı Lügâti’t-Türk ve Yusuf Has Hâcip tarafından yazılan Kutadgu Bilig adlı eserlerde bugünkü anlamda rastlanılmaktadır.

Yoğurt göçebe Türkmenlerin dünya mutfağına armağan ettiği muhteşem lezzetlerden birisidir. Marco Polo da, Çin’de Kubilay’ın sarayında yoğurt yediğini yazmaktadır. Konargöçer yaşamın zorlukları, yiyeceklerin saklanabilmesi için bazı yöntemler geliştirmeyi zorunlu kılıyordu. Etlerin sucuk, pastırma yapılarak saklanması gibi sütün de mayalandırılarak peynir ve yoğurt gibi ürünlerin geliştirilmesini zorunlu kıldı.

Malzemeler:

– 500 ml Can Süt
– 1 tatlı kaşığı yoğurt

Tarifi:

Can Süt’ü çelik bir tencereye aktarın, orta ateşte kaynamaya bırakın. Sütün üzeri köpük köpük olmaya başladığında tahta bir kaşıkla karıştırarak havalandırın. Havalandırma işlemi sonrasında kaynama noktasına gelen sütü kısık ateşte 10-15 dakika kadar pişirmeye devam edin.

Yoğurt mayalayacağınız cam, toprak ya da seramik bir kabı temiz bir mutfak örtüsünün orta kısmına alın. Kaynayan Can Süt’ü kaba boşaltıp, ılınmaya bırakın.

Mayalanma işlemi için uygun sıcaklığı anlamak adına serçe parmağınızın uç kısmını sütün içine sokun. Can Süt ne çok ılık ne de çok sıcak olmalı, parmağınız sütün ısısına kısa bir süre de olsa (1’den 10’a kadar saymak gibi düşünün) dayanmalı.

Mayalama için kullanacağınız yoğurdu, küçük bir kasede mayalanmayı bekleyen az miktarda ılık sütle karıştırdıktan sonra kaba ekleyin ve tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın.

Sütün sulanmadan buharlaşması ve hava alması için öncelikle kabın üzerine tel bir süzgeç ya da hava alan pamuklu bir tülbent kapatın.

Sonrasında mayalanan sütün sıcaklığını koruması için alt kısmında kalan örtüyle çevresi ve üzerini kapatın.

Ortalama 6 saat sonrasında üzerini açtığınız yoğurdu, çok fazla hareket ettirmeden üzerini kapatıp buzdolabına alın.

Kıvamlı olması için mümkünse bir gün boyunca dinlendirdikten sonra üstten üstten aldığınız bol kaymaklı, yoğun kıvamlı ve enfes lezzetli Can Yoğurdu sevdiklerinizle paylaşın.

Afiyet olsun