Can Sütlaç (Sütlü Aş) Başka Sütlaç

Tarihi:

Sütlaç evlerimizde en eski ve en sevilen tatlılarımızdan birisi.

Kaynağını bilmesek de ilk olarak bazı tababet kitaplarında ve hatta Kaygusuz Abdal’ın şiirlerinde adı geçen “Sütlü Aş”, 1570’de Papa’nın ziyafet sofrasında ‘’üzerine şeker ve tarçın serpilmiş Türk usulü sütlü pirinç’’ diye anılıyordu. Osmanlı Saray mutfağının da vazgeçilmez bir tatlısıydı.

Malzemeler:

– 1 kg Can Süt
– 200 gr şeker
– Vanilya
– 110 gram sübye
– 1 yumurta sarısı
– 40 gram pirinç

Tarifi:

Öncelikle Can Süt’ü, yumurta sarısını, şekeri tencereye alıp çırpıyoruz. Başka bir ocakta pirinçlerimizi haşlıyoruz. Yumuşayınca süzüp kaynayan süte ilave ediyoruz.

Kaynayan sütlacımıza sübye ile kıvam verip 2 dakika kaynatıyoruz. Porsiyonlayıp altı su dolu tepside 200-250 derecede üstü kızarana kadar fırınlıyoruz.

Sütünüzün taze ve yağlı olması sütlacın kıvam ve lezzetinde önemlidir. Pirinçlerin ayrı ocakta tamamen yumuşayıncaya kadar haşlanması pirinçlerin tane tane olması açısından önemlidir.

Kıvam verici olarak sübye kullanılması sütlü tatlılar için hem doğal bir bağlayıcı hem de lezzet açısından önemli bir unsurdur. Sütlaçları fırınlarken kasenizin tamamını doldurmanız daha iyi kızarması açısından önemlidir.

Sübye yapımı; 1 gece önceden ıslattığımız 200 gram pirince 200 gram su ilave edip blenderdan geçirip süzerek kullanıyoruz.

Afiyet şeker olsun.